| : | SN74S85D |
|---|---|
| : | Comparators |
| : | Texas Instruments |
| : | IC COMPARATOR M |
| : | - |
| : | Tube |
| : | 275 |
| : | 1 |
1
$3.9300
$3.9300
10
$3.5300
$35.3000
40
$3.3300
$133.2000
120
$2.8900
$346.8000
280
$2.7400
$767.2000
520
$2.4600
$1,279.2000
1000
$2.0700
$2,070.0000
2520
$1.9700
$4,964.4000
5000
$1.9000
$9,500.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74S |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Output | Active High |
| Type | Magnitude Comparator |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Current - Output High, Low | 1mA, 20mA |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 18ns @ 5V, 15pF |
| Output Function | AB |
| Number of Bits | 4 |