
| : | SIM7070G |
|---|---|
| : | RF Transceiver Modules and Modems |
| : | SIMCom Wireless Solutions Limited |
| : | RF TXRX MODULE |
| : | - |
| : | Tray |
| : | 256 |
| : | 1 |
1
$23.6300
$23.6300
10
$21.8200
$218.2000
25
$20.0000
$500.0000
80
$18.4800
$1,478.4000
400
$17.5700
$7,028.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | SIMCom Wireless Solutions Limited |
| Series | - |
| Package | Tray |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 68-SMD Module |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Frequency | 850MHz, 900MHz, 1.8GHz, 1.9GHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 3V ~ 4.6V |
| Power - Output | 21dBm |
| Data Rate | 1.119Mbps |
| Protocol | Cat-M, Cat-NB, GNSS, GSM |
| Antenna Type | Antenna Not Included |
| RF Family/Standard | Cellular, Navigation |
| Serial Interfaces | ADC, I2C, I2S, PCM, UART, USB |
| DigiKey Programmable | Not Verified |