
| : | SIM7000G |
|---|---|
| : | RF Transceiver Modules and Modems |
| : | SIMCom Wireless Solutions Limited |
| : | RF TXRX MODULE |
| : | - |
| : | Tray |
| : | 100 |
| : | |
400
$24.9000
$9,960.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | SIMCom Wireless Solutions Limited |
| Series | SIM7000 |
| Package | Tray |
| Product Status | OBSOLETE |
| Package / Case | 68-SMD Module |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Frequency | 850MHz, 900MHz, 1.8GHz, 1.9GHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 3V ~ 4.3V |
| Data Rate | 375kbps |
| Protocol | Cat-M, Cat-NB, EDGE, GPRS, LPWA |
| Antenna Type | Antenna Not Included |
| RF Family/Standard | 802.15.4 |
| Serial Interfaces | ADC, I2C, PCM, UART, USB |
| DigiKey Programmable | Not Verified |