
| : | RT6214AHRGJ6F |
|---|---|
| : | Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators |
| : | Richtek |
| : | IC REG BUCK ADJ |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 3000 |
| : | 1 |
1
$1.0000
$1.0000
10
$0.8900
$8.9000
25
$0.8500
$21.2500
100
$0.7000
$70.0000
250
$0.6500
$162.5000
500
$0.5800
$290.0000
1000
$0.4500
$450.0000
3000
$0.4200
$1,260.0000
6000
$0.4000
$2,400.0000
15000
$0.3900
$5,850.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Richtek |
| Series | ACOT™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Function | Step-Down |
| Current - Output | 3A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 500kHz |
| Voltage - Input (Max) | 18V |
| Topology | Buck |
| Supplier Device Package | TSOT-23-6 (FC) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Output (Max) | 6.5V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.765V |