
| : | PE71S2040 |
|---|---|
| : | RF Switches |
| : | Pasternack |
| : | SPDT PIN Diode |
| : | - |
| : | Retail Package |
| : | 101 |
| : | |
1
$4,340.0000
$4,340.0000
5
$4,166.4000
$20,832.0000
10
$3,992.8000
$39,928.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Pasternack |
| Series | - |
| Package | Retail Package |
| Product Status | ACTIVE |
| Impedance | 50Ohm |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Circuit | SPDT |
| RF Type | General Purpose |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Voltage - Supply | 15V |
| Insertion Loss | 0.75dB |
| Frequency Range | 20MHz ~ 1GHz |
| Topology | Reflective |
| Test Frequency | 1GHz |
| Isolation | 40dB (min) |