| : | MAX7318AUG+T |
|---|---|
| : | I/O Expanders |
| : | Maxim Integrated / Analog Devices |
| : | IC XPND 400KHZ |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 2541 |
| : | 1 |
1
$6.0600
$6.0600
10
$5.4700
$54.7000
25
$5.2200
$130.5000
100
$4.5300
$453.0000
250
$4.3300
$1,082.5000
500
$3.9500
$1,975.0000
1000
$3.4400
$3,440.0000
2500
$3.3100
$8,275.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Maxim Integrated / Analog Devices |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Features | POR |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Output Type | Push-Pull |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Interface | I2C, SMBus |
| Number of I/O | 16 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Clock Frequency | 400 kHz |
| Interrupt Output | Yes |
| Supplier Device Package | 24-TSSOP |
| Current - Output Source/Sink | 31mA, 43mA |
| DigiKey Programmable | Not Verified |