
| : | MAX199BENI+ |
|---|---|
| : | ADCs/DACs - Special Purpose |
| : | Maxim Integrated / Analog Devices |
| : | IC DAS 12BIT 10 |
| : | - |
| : | Tube |
| : | 100 |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Maxim Integrated / Analog Devices |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | OBSOLETE |
| Package / Case | 28-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Type | Data Acquisition System (DAS) |
| Data Interface | Parallel |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Sampling Rate (Per Second) | 100k |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Supplier Device Package | 28-PDIP |
| Number of Channels | 8 |