
| : | LSK471M2E---2545S |
|---|---|
| : | Aluminum Electrolytic Capacitors |
| : | Surge |
| : | CAPACITOR, ELEC |
| : | - |
| : | Box |
| : | 100 |
| : | 1 |
520
$2.5700
$1,336.4000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Surge |
| Series | LSK |
| Package | Box |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±20% |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 423mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Height - Seated (Max) | 1.850" (47.00mm) |
| Capacitance | 470 µF |
| Voltage - Rated | 250 V |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.15 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.61 A @ 10 kHz |