
| : | HS100 68R F |
|---|---|
| : | Chassis Mount Resistors |
| : | Ohmite |
| : | 100 WATTS AL HO |
| : | - |
| : | Box |
| : | 100 |
| : | 1 |
45
$8.8000
$396.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Ohmite |
| Series | HS |
| Package | Box |
| Product Status | ACTIVE |
| Power (Watts) | 100W |
| Tolerance | ±1% |
| Lead Style | Solder Lugs |
| Features | Pulse Withstanding |
| Package / Case | Axial, Box |
| Temperature Coefficient | 100ppm/°C |
| Size / Dimension | 2.567" L x 1.870" W (65.20mm x 47.50mm) |
| Composition | Wirewound |
| Mounting Feature | Flanges |
| Coating, Housing Type | Aluminum |
| Height - Seated (Max) | 0.949" (24.10mm) |
| Resistance | 68 Ohms |