
| : | EPC3410G-LF |
|---|---|
| : | Switching Converter, SMPS Transformers |
| : | PCA Electronics, Inc. |
| : | XFMR FLYBACK DC |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 630 |
| : | 1 |
1
$3.0000
$3.0000
5
$2.8000
$14.0000
10
$2.2500
$22.5000
25
$1.8200
$45.5000
50
$1.7800
$89.0000
100
$1.7300
$173.0000
250
$1.6800
$420.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | PCA Electronics, Inc. |
| Series | EPC-EP13 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Frequency | 250kHz |
| Type | For DC/DC Converters |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Applications | Flyback Converters |
| Voltage - Isolation | 1500Vrms |
| Intended Chipset | LT42691 |
| Voltage - Primary | 36 ~ 57V |
| Voltage - Auxiliary | 12V |
| Footprint | 0.550" L x 0.669" W (13.97mm x 17.00mm) |
| Chipset Manufacturer | Analog Devices |
| Height - Seated (Max) | 0.500" (12.70mm) |
| Inductance @ Frequency | 37µH @ 100KHz |