
| : | EKVA451VSN881MA55S |
|---|---|
| : | Aluminum Electrolytic Capacitors |
| : | United Chemi-Con |
| : | CAP ALUM 880UF |
| : | - |
| : | Bulk |
| : | 100 |
| : | 1 |
1
$14.6300
$14.6300
10
$13.5300
$135.3000
200
$10.5300
$2,106.0000
1000
$9.1400
$9,140.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | United Chemi-Con |
| Series | KVA |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±20% |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Size / Dimension | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Height - Seated (Max) | 2.264" (57.50mm) |
| Capacitance | 880 µF |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.56 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.6608 A @ 50 kHz |