
| : | D175K2K5E |
|---|---|
| : | Adjustable Power Resistor |
| : | Ohmite |
| : | ADJ PWR RES 2.5 |
| : | - |
| : | Box |
| : | 100 |
| : | 1 |
10
$31.5100
$315.1000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Ohmite |
| Series | Dividohm®210 |
| Package | Box |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±10% |
| Package / Case | Radial, 3 Lead, Tubular |
| Adjustment Type | Slide |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Diameter | 1.125" OD, 0.750" ID (28.58mm x 19.05mm) |
| Length | 8.500" (215.90mm) |
| Termination | Solder Lug |
| Resistance | 2.5 kOhms |
| Power (Watts) | 175 W |