
| : | CR7RL-601 |
|---|---|
| : | Current Sense Transformers |
| : | CR Magnetics, Inc. |
| : | COMMERCIAL CLAS |
| : | - |
| : | Bulk |
| : | 100 |
| : | 1 |
1
$57.7900
$57.7900
10
$54.2900
$542.9000
25
$52.5400
$1,313.5000
100
$48.6900
$4,869.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | CR Magnetics, Inc. |
| Series | CR7 |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Size / Dimension | 4.700" Dia (119.38mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Type | Non-Invasive (Solid Core) |
| Termination Style | Wire Leads |
| Frequency Range | 50Hz ~ 400Hz |
| Height - Seated (Max) | 1.100" (27.94mm) |
| Current Ratio | 600:5 |
| Current Rating (Amps) | 600 A |