
| : | CLA50E1200HB |
|---|---|
| : | SCRs |
| : | Littelfuse / IXYS RF |
| : | SCR 1.2KV 79A T |
| : | - |
| : | Tube |
| : | 166 |
| : | 1 |
1
$6.2300
$6.2300
30
$4.9400
$148.2000
120
$4.2300
$507.6000
510
$3.7600
$1,917.6000
1020
$3.2200
$3,284.4000
2010
$3.0300
$6,090.3000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Littelfuse / IXYS RF |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Mounting Type | Through Hole |
| SCR Type | Standard Recovery |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 75 mA |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 50 mA |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 550A, 590A |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 50 A |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 1.5 V |
| Voltage - On State (Vtm) (Max) | 1.6 V |
| Current - Off State (Max) | 50 µA |
| Supplier Device Package | TO-247AD |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 79 A |
| Voltage - Off State | 1.2 kV |