| : | B12B13505AEDA0GE |
|---|---|
| : | Thermostats - Mechanical |
| : | Cantherm |
| : | THERMOSTAT 135D |
| : | - |
| : | Bag |
| : | 100 |
| : | 1 |
200
$4.0400
$808.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Cantherm |
| Series | B12 |
| Package | Bag |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±9°F (±5°C) |
| Package / Case | Radial |
| Mounting Type | Through Hole |
| Circuit | SPST-NO |
| Termination Style | Wire Leads - 4" (101.6mm) |
| Switching Temperature | 275°F (135°C) |
| Reset Temperature | 221°F (105°C) |
| Current Rating - AC | 1.6A (250V) |
| Switching Cycles | 5K |