
| : | 53050C |
|---|---|
| : | Current Sense Transformers |
| : | Murata Power Solutions |
| : | CURR SENSE XFMR |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 1950 |
| : | 1 |
1
$1.7600
$1.7600
5
$1.6900
$8.4500
10
$1.6200
$16.2000
25
$1.4700
$36.7500
50
$1.2600
$63.0000
100
$1.1500
$115.0000
250
$1.0100
$252.5000
500
$0.9100
$455.0000
1000
$0.7300
$730.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Murata Power Solutions |
| Series | 5300 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Size / Dimension | 0.283" L x 0.327" W (7.20mm x 8.30mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Type | Invasive |
| Termination Style | Gull Wing |
| DC Resistance (DCR) | 7mOhm Primary, 1.75Ohm Secondary |
| Turns Ratio - Primary:Secondary | 1:50 |
| Frequency Range | 50kHz ~ 500kHz |
| Height - Seated (Max) | 0.213" (5.40mm) |
| Inductance | 500 µH |