
| : | 3600075010001 |
|---|---|
| : | Thermostats - Mechanical |
| : | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| : | THERMOSTAT 75DE |
| : | - |
| : | Tray |
| : | 100 |
| : | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Series | 3600 |
| Package | Tray |
| Product Status | OBSOLETE |
| Tolerance | ±9°F (±5°C) |
| Package / Case | TO-205AA, TO-5-3 Metal Can |
| Mounting Type | Through Hole |
| Circuit | SPST-NC |
| Termination Style | PC Pins |
| Switching Temperature | 167°F (75°C) |
| Current Rating - AC | 1A (28V) |
| Current Rating - DC | 1A (28V) |
| Switching Cycles | 10K |