| : | 3455RC 01000229 |
|---|---|
| : | Thermostats - Mechanical - Industrial |
| : | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| : | THERMOSTAT 68DE |
| : | - |
| : | Tray |
| : | 540 |
| : | 1 |
1
$44.1400
$44.1400
10
$36.7800
$367.8000
30
$32.5800
$977.4000
80
$31.5300
$2,522.4000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Series | 3455RC |
| Package | Tray |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | Cylinder with Mounting Flange |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Circuit | SPST-NC |
| Termination Style | Quick Connect |
| Switching Temperature | 155°F (68°C) |
| Reset Temperature | 125°F (52°C) |
| Current Rating - AC | 10A (240V), 15A (120V) |
| Switching Cycles | 10K |