
| : | 0848-040-X5U0-103M |
|---|---|
| : | Ceramic Capacitors |
| : | Tusonix a Subsidiary of CTS Electronic Components |
| : | CAP CER 10000PF |
| : | - |
| : | Bulk |
| : | 100 |
| : | 1 |
250
$19.0900
$4,772.5000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Tusonix a Subsidiary of CTS Electronic Components |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±20% |
| Lead Style | Straight |
| Voltage - Rated | 1000V (1kV) |
| Package / Case | Radial, Disc |
| Temperature Coefficient | X5U |
| Size / Dimension | 0.660" Dia (16.76mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.375" (9.52mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.815" (20.70mm) |
| Capacitance | 10000 pF |