
| : | MB16F |
|---|---|
| : | Bridge Rectifiers |
| : | EVVO Semi |
| : | BRIDGE RECT 1PH |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 5100 |
| : | 1 |
1
$0.5500
$0.5500
10
$0.4700
$4.7000
100
$0.3300
$33.0000
500
$0.2600
$130.0000
1000
$0.2100
$210.0000
2000
$0.1900
$380.0000
5000
$0.1800
$900.0000
10000
$0.1600
$1,600.0000
25000
$0.1600
$4,000.0000
50000
$0.1600
$8,000.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | EVVO Semi |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 4-SMD, Gull Wing |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Diode Type | Single Phase |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Technology | Schottky |
| Supplier Device Package | MBF |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 60 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 1 A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 700 mV @ 1 A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 300 µA @ 60 V |