
| : | LX803MEAP |
|---|---|
| : | TRIACs |
| : | Wickmann / Littelfuse |
| : | TRIAC SENS GATE |
| : | - |
| : | Tape & Box (TB) |
| : | 100 |
| : | 1 |
2000
$0.4400
$880.0000
6000
$0.4200
$2,520.0000
10000
$0.4000
$4,000.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Wickmann / Littelfuse |
| Series | - |
| Package | Tape & Box (TB) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads |
| Mounting Type | Through Hole |
| Triac Type | Logic - Sensitive Gate |
| Configuration | Single |
| Operating Temperature | -40°C ~ 110°C (TJ) |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 5 mA |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 3 mA |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 8A, 9.5A |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 1.3 V |
| Supplier Device Package | TO-92 |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 800 mA |
| Voltage - Off State | 600 V |