| : | IT243 |
|---|---|
| : | Pulse Transformers |
| : | Schaffner EMC, Inc. |
| : | XFRMR PULSE 1:1 |
| : | - |
| : | Tray |
| : | 497 |
| : | 1 |
1
$7.4200
$7.4200
10
$5.6400
$56.4000
25
$5.4900
$137.2500
40
$5.0500
$202.0000
200
$4.7500
$950.0000
400
$4.6000
$1,840.0000
600
$4.4500
$2,670.0000
1000
$4.3100
$4,310.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Schaffner EMC, Inc. |
| Series | IT |
| Package | Tray |
| Product Status | ACTIVE |
| Inductance | 2.5mH |
| Size / Dimension | 0.693" L x 0.657" W (17.60mm x 16.70mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -25°C ~ 70°C |
| Transformer Type | Data/Voice Coupling |
| Turns Ratio - Primary:Secondary | 1:1:1 |
| Height - Seated (Max) | 0.445" (11.30mm) |