
| : | HIN236CB |
|---|---|
| : | Drivers, Receivers, Transceivers |
| : | Intersil |
| : | IC TRANSCEIVER |
| : | - |
| : | Tube |
| : | 45933 |
| : | |
197
$1.5300
$301.4100
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Intersil |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | OBSOLETE |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Type | Transceiver |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Drivers/Receivers | 4/3 |
| Data Rate | 120Kbps |
| Protocol | RS232 |
| Supplier Device Package | 24-SOIC |
| Receiver Hysteresis | 500 mV |
| Duplex | Full |