
| : | AD5624RBCPZ-3R2 |
|---|---|
| : | Digital to Analog Converters (DAC) |
| : | Linear Technology (Analog Devices, Inc.) |
| : | IC DAC 12BIT V- |
| : | - |
| : | Tape & Reel (TR) |
| : | 785 |
| : | 1 |
1
$13.6000
$13.6000
10
$12.5000
$125.0000
25
$11.9800
$299.5000
100
$10.5500
$1,055.0000
250
$10.0300
$2,507.5000
500
$9.3900
$4,695.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Linear Technology (Analog Devices, Inc.) |
| Series | nanoDAC® |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 10-VFDFN Exposed Pad, CSP |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Bits | 12 |
| Data Interface | SPI, DSP |
| Reference Type | External, Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 3.6V |
| Settling Time | 4.5µs |
| Supplier Device Package | 10-LFCSP-WD (3x3) |
| Architecture | String DAC |
| Number of D/A Converters | 4 |
| INL/DNL (LSB) | ±0.5, ±0.25 (Max) |
| Differential Output | No |
| DigiKey Programmable | Not Verified |