
| : | 7142LA35L48B |
|---|---|
| : | Memory |
| : | IDT, Integrated Device Technology Inc |
| : | IC SRAM 16KBIT |
| : | - |
| : | Bulk |
| : | 110 |
| : | |
10
$50.0000
$500.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | IDT, Integrated Device Technology Inc |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 48-LCC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Memory Size | 16Kbit |
| Memory Type | Volatile |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Technology | SRAM - Dual Port, Asynchronous |
| Memory Format | SRAM |
| Supplier Device Package | 48-LCC (14.22x14.22) |
| Write Cycle Time - Word, Page | 35ns |
| Memory Interface | Parallel |
| Access Time | 35 ns |
| Memory Organization | 2K x 8 |
| DigiKey Programmable | Not Verified |